Padomi, kā ceļot droši


Tūristi parasti ir viegls mērķis zagļiem un citiem krāpniekiem, jo tūristi izceļas pūlī, slikti pārzina apkārtni un nēsā sev līdzi naudu un vērtīgas lietas, piemēram, fotoaparātus, telefonus utt. Ceļojot jūs varat samazināt riskus tikt apzagtam vai apkrāptam, ievērojot sekojošos piesardzības pasākumus.

Vienmēr nēsājiet sev līdzi tuvākās vēstniecības kontaktus. Gadījumā, ja kaut kas atgadās, pirmā lieta, kas jādara ir jāsazinās ar savas valsts vēstniecību, jo īpaši tad, ja jums ir nozagti svarīgi dokumenti un vairs nav iespējams atgriezties mājās. Tas būs daudz efektīvāk, nekā ziņot policijai vai mēģināt situāciju risināt pašrocīgi, jo vēstniecībām ar šādām situācijām ir jāsaskaras ikdienā un viņi zinās, kā tieši rīkoties.
Vienmēr nēsājiet līdzi arī pases kopiju, vai pat vairākas un glabājiet tās dažādās vietās. Gadījumā ja jums kaut ko nozags, jums vismaz būs viena pases kopija, kas ievērojami atvieglos jūsu iespējas atgriezties mājās.

Pirms dodaties apskatīt pilsētu, aprunājieties ar savas viesnīcas administratoru vai aizejiet uz tuvāko tūrisma informācijas centru, lai noskaidrotu, ko ir droši darīt konkrētajā vietā un ko nav. Piemēram, pajautājiet, kā izskatās oficiālie taksometri un kuri reģioni ir droši tūristiem. Šī informācija ir ļoti būtiska, lai izvairītos no krāpniekiem un neiekultos nepatikšanās.

Centieties pēc iespējas vairāk izmantot kredītkartes vai debetkartes, nevis skaidru naudu. Bezskaidras naudas norēķini ir daudz drošāki pret zagļiem. Ja jums nozags naudu, to atgūt būs praktiski neiespējami, bet ja nozags kartes, pirmkārt, nezinot jūsu PIN kodu, zaglim no tās nebūs nekādas jēgas, otrkārt, konstatējot zādzības faktu karti var nobloķēt un treškārt, ar karti veiktos darījumus var izsekot un zagli noķert.
Vienmēr nelielu naudas summu noglabājiet atsevišķi, ieteicams, zagļiem grūti pieejamā vietā, kā, piemēram, krūšu kabatā. Ja jums nozags somu, vai maku, vismaz jums būs pietiekoši daudz naudas, lai nokļūtu līdz vēstniecībai vai viesnīcas numuram. Tas jums palīdzēs izvairīties no situācijas, kad paliekat uz ielas, svešā vietā, pilnīgi bez naudas.

Centieties iekļauties pūlī. Nēsājiet līdzīgu apģērbu kā vietējie un neizrādiet, ka esat tūrists. Ja izmantojat drukātās kartes, dariet to nomaļākā vietā, lai apkārtējie nesaprot, ka slikti pārzināt apkārtni. Tieši tūristi ir zagļu iecienītākie upuri, jo viņu apzagšana ir viegla un izdevīga.
Neizrādiet arī to, ka jums ir nauda. Nekādā gadījumā nepārskaitiet naudu publiskās vietās un brīžos, kad atveriet savu maku, vai veiciet darbības bankomātā, pārliecinieties, ka jūs neviens nevēro. Izvairieties arī no zīmolu apģērbu un dārglietu nēsāšanas.

Vienmēr izvairieties no kontakta ar svešiniekiem. Nepieņemiet viņu palīdzību vai jebkādas mantas, kā arī nestāstiet nevienam nepazīstamam cilvēkam savus ceļojuma plānus. Reizēm it kā nevainīga saruna ar taksometra vadītāju vai vietējā veikaliņa pārdevēju var novest pie tā, ka viņš vēlāk jūs izsekos un apzags, kad būs tāda izdevība. Krāpniekiem mūsdienās ir izdomātas ļoti oriģinālas krāpšanas shēmas, tāpēc neuzticieties nevienam, ko nepazīstat.

Esot viesnīcā, vienmēr aizsēdiet durvis un ja iespējams, izmantojiet viesnīcas, kurās ir karšu atslēgas, nevis parastās. Karšu atslēgas ir daudz grūtāk uzlauzt, turklāt uz parastajām atslēgām bieži vien virsū ir istabas numurs. Gadījumā, ja šāda atslēga tiek nozaudēta, numuru ir ļoti viegli apzagt.

Ievērojot visus iepriekš minētos padomus, jūs palielināsiet savu drošību ceļojuma laikā. Pat tad ja kāds zaglis vai krāpnieks tomēr tiks jums klāt un nozags vērtīgas lietas, jūs vismaz būsit pasargāts no daudz lielākām nepatikšanām, ko šī zādzība var izraisīt.