Atpūta pie dabas


Atpūta – tas ir veids, kā aizmirst visas dienas rūpes un raizes un to var pavadīt kopā ar savu ģimeni, draugiem, vai pat četrkājaino mājas mīluli. Pirms doties atpūtā, vienmēr tiek izplānots, ko tieši darīt, lai gan arī spontānas idejas ne vienmēr ir tās sliktākās. Vissvarīgākais faktors, kas nosaka atpūtas veidu, ir laikapstākļi – siltā laikā vispatīkamāk ir atpūties svaigā gaisā, pie dabas, bet drēgnā un lietainā laikā priekšroku vienmēr ieņem iekštelpas atpūta – kāds sporta veids, baseins, kino seanss. Protams, jārēķinās arī ar izdevumiem, kas praktiski vienmēr ir neatņemama atpūtas sastāvdaļa. Taču ne vienmēr ir nepieciešami ekstremāli lieli tēriņi.

Atpūta pie dabas var izpausties visdažādākos veidos, lai jebkurš vai ikviens var atrast sev piemērotāko brīvdienas pavadīšanas veidu. Lēna, mierīga pastaiga – tā var būt gar ezeru, pa mežu vai vienkārši parku. Daudzi cilvēki izbauda savu brīvo laiku mežā – elpojot svaigu gaisu un, pie reizes, palasot dabas veltes. Vienmēr jāatceras – ka ne visos mežos drīkst iet iekšā un lasīt sēnes, – ir jāzina, vai tas ir valsts mežs, vai privātais mežs. Ja dabas velšu lasīšana neliekas kā atpūta, tad der zināt, ka Latvijā ir izveidotas daudzas dabas takas tiem atpūtniekiem, kas vienkārši vēlas pastaigāties un vērot skaistas dabas ainavas. Viena no tādām vietām, piemēram, ir Sietiņiezis pie Gaujas krāšņajiem krastiem.

Jebkuru pastaigu svaigā gaisā lieliski papildina pikniks ar uzkodām. Tam nav nepieciešams ilgi stāvēt pie cepeškrāsns, un rakties recepšu grāmatās – no rīta sasmērētās sviestmaizes un pāris augļi lieliski papildinās atpūtu pie dabas. Ar ēdienu nekad nevajag pārspīlēt, jo atpūtas galvenais mērķis nav iznest visu ledusskapi pie ezermalas un tur papusdienot.

Arī sportošana ir labs veids kā pavadīt laiku ārpus mājas, turklāt – tas uzlabo jūsu veselību un izturību. Mierīgākiem sportistiem tas varētu būt golfa mačs vai tagad jau tik populārā nūjošana. Bet aktīvāki un ne tik ātri nogurdināmi atpūtnieki var sēsties uz riteņa un izbraukāt visas savas bērnības takas. Pārvietošanās ar riteni ir ērtāka tiem atpūtniekiem, kam ir daudz vairāk līdzpaņemtās mantas un vēlas pieveikt daudz garāku ceļa posmu.

Atpūta pie dabas ir jāizplāno tā, lai būtu aizraujoša visa vecuma cilvēkiem. Ja kompānijā ir mazi bērni, derētu lielāku uzmanību pievērst nepieciešamākajām precēm – varbūt paņemt kādu lieku drēbi, ja sanāk ļoti nosmērēt bikses. Tāpat arī cītīgi jāizplāno dienas gaita, jo bērni ātrāk piekūst un vēlas gulēt diendusu. Saulainā sezonā gan bērniem, gan arī pieaugušajiem jāpasargā acis un jāiegādājas saulesbrilles, vai vismaz pārgājienam līdzi paņemt cepuri ar nagu, kas aizsedz acis no saules stariem. Turpretī aukstākā un slapjākā sezonā vissvarīgākais ir piemēroti apavi – lai ar tiem ir ērti iet, kājas vienmēr ir sausas un nav nosalušas.

Lai arī kādu atpūtu izvēlētos, svarīga ir sagatavotība pavadīt laiku ārpus mājas. Lai atpūta pie dabas būtu izdevusies, vienmēr iepriekš jāpārliecinās, vai ir atbilstoši laikapstākļi, un vai dienas laikā tie nevar izmainīties. Pēkšņa lietus gāze var diezgan sabojāt jūsu iecerēto pikniku pie ezera. Vasaras sezonā ļoti aktīvi ir kukaiņi, tāpēc arī par to ir jāaizdomājas pirms dodamies ārā no mājas – vakaram vai ēnainiem pakalniem, kur kukaiņi visaktīvāk lidinās, labi noder sveces, kas aizbaida kukaiņus, vai pūšamie līdzekļi.

Daba – tā ir vieta, kur var rast mieru no saspringtās ikdienas! Vajag tikai to iepazīt tuvāk un jūs vairs nevēlēsities lieki pavadīt brīvās dienas sēžot mājās.